Garden with BIO solutions
FREE international shipping (for select regions) for purchases over HUF 60.000!

What can gardeners do in winter? Maintain, plan, learn...

Bird in winter

…mit lehet ilyenkor fenntartani

KINT

Kint a kertben túl sok munkánk nincs ilyenkor, de amit mégis tehetünk:

  • Ha eddig még nem tettük, a fagyérzékeny növényeket sürgősen takarni kell, tövéhez mulcsot, lombot húzni. ❄️
  •  From örökzöldekről le kell söpörni, rázni a havat vagy jeget, mert a hó súlya megnyomhatja, eldeformálhatja, akár le is törheti az ágakat. Az oszlopos örökzöldeket érdemes lazán összekötni. ☃️
  • Ne feledkezzünk meg a fagymentes helyre helyezett dézsás növényeinkről sem! Sokszor halljuk, hogy a tél folyamán kifagyhatnak. Valójában a legtöbb esetben nem erről van szó, hanem egyszerű kiszáradásról. Vagy azért, mert megfeledkezünk a pincébe, garázsba helyezett növényeinkről, és nem öntözzük meg őket, vagy azért, mert a kint hagyott dézsás növények talaja átfagy, a fagyott földből pedig a növény nem tud vizet felvenni. Ezért különösen fontos, hogy fagymentes időben, kb. kéthetente ellenőrizzük a talajuk nedvességét, és ha szükséges öntözzünk. 🪴

BENT

Bent pedig jöhet a szobanövény gondozás: 

RENDSZERES ÖNTÖZÉS 💦

De hogyan? Sokat elkövetik azt a hibát, hogy hetente ugyanazon a napon, minden növényt ugyanúgy öntöznek. Holott az öntözés helyes módja kulcsfontosságú a szobanövényeknél (is). Minden alkalommal először ellenőrizzük a talaj nedvességi állapotát az ujjunkkal, és csak akkor öntözzük, ha a talajt száraznak érezzük, a kaspó aljában, alátétben nem áll víz.

Az egyes szobanövények vízigénye (is) teljesen eltérő. Jó ötlet megfigyelni, hogy mely növényünk az első, ami szomjazik, kókad, ami leghamarabb igényli a vizet. Ez lesz az indikátorunk, vagyis jelzőnövényünk. Amikor ennek a növénynek kezd száradni a földje, akkor induljunk öntözési körútra, és igény szerint öntözzük. Bármilyen furcsa, de sokkal több szobanövény pusztul el a túlöntözés, mint a kiszáradás miatt! Öntözővíznek ajánlott néhány napos, állott, szobahőmérsékletű vizet használni, hogy elkerüljük a hideg klóros víz okozta stresszt a növénynél.

TÁPANYAGUTÁNPÓTLÁS ⚡️

De mivel? A boltokban kapható hatalmas szobanövénytáp választékon eligazodni kész kihívás. Ha már biokertészkedéssel foglalkozunk, máris szűrhetjük a tápokat aszerint, hogy szervestrágyát használunk beltéren is. A at Danuba Garden kínálatában Európa vezető humuszterméke, a Blackjak az, amit erre a célra használhatunk.

Ez a folyékony humusz, mely egy Leonardit alapú szuszpenzió koncentrátum. Használatával fokozódik a gyökérnövekedés, javul a víz- és tápanyagfelvehetőség, csökken az abiotikus stressz (pl. légszárazság) hatása. Ez különösen fontos a szobanövényeknél, ahol a cserépben lévő tápanyagot a növény viszonylag hamar elhasználja, pótlás nélkül a növény szenved, leromlik az állapota. Az első látványos saját tapasztalatunk is az volt, hogy Blackjak használatával nem száradt ki olyan hamar a szobanövények földje, mint tiszta vízzel való öntözéskor. Egy 2 dl-es Blackjak kb. 5-10 x 1 literes palackkal történő öntözéshez elegendő (kb. 1 kupak/ 1 l-es öntözőpalack). A terméket használat előtt fel kell rázni, majd a palackot többször átmosni, hogy a falára kiülepedett humusz se menjen kárba.

BlackJak

PÁRÁSÍTÁS 🌬️

A száraz levegőjű, fűtött lakásban fontos a rendszeres párásítás, a szobanövények vízzel permetezése, levelek portalanítása. 

KÁRTEVŐK ELLENI VÉDEKEZÉS 😈

Száraz levegőjű lakásban, vagy nem megfelelő víz- és tápanyagellátottságú növények legyengülésekor, továbbá sűrűn egymás melletti teleltetéskor a legnagyobb veszély, hogy megjelennek a kártevők, kórokozók. Ki ne találkozott volna szobarózsán takácsatkával vagy pincében teleltetett leanderen pajzstetűvel?

Ugye? A legjobb, ha mindezt meg tudjuk előzni a helyes gondozással, megfelelő körülmények biztosításával. De hogy segíthetünk még? A at Danuba Garden erre is tud megoldást: Softguard, melynek hatóanyaga chitosan, amit elsősorban kagylók és rákok kitinpáncéljából állítanak elő. Tudtad, hogy a kitin a második legelterjedtebb szerves molekula a cellulóz után? Kitin alkotja a baktériumok, gombák és rovarok sejtvázát. És hogy jön ez a növényvédelemhez? Az EU 2014-ben engedélyezte a kitozánt, mint baktérium- és gombaölő hatású anyagot, mely nem minősül ugyan növényvédőszernek, viszont növényvédelmi (sőt: emberi gyógyászati!) hatása bizonyított.

BÓNUSz tippért iratkozz fel a Danuba Garden hírlevelére, aminke hála rendzseresen és egyzerűen értesülhetsz a legfrissebb zöld és kertészeti hírekről 💚 Link: http://www.danubagarden.hu/#feliratkozas

Sign up & bag it
the gift

-Your -10% coupon

Subscribe to our newsletter and get first-hand information seasonal gardening tipsand find out more about our products and how to use them!

...in addition, use your gift -Your -10% coupon!

By clicking on the subscribe button, I declare that I have subscribed to the Data Protection Noticet
and the GTC-I have taken note of and accept.

The promotion is only valid for new subscribers. The coupon code can only be used once, in danubagarden.hu by entering the coupon code when making a purchase on the