A válasz egyszerű: mindent! Ebben a gyors összefoglalóban nézzük át mi is az a minden, amit az ember ősszel a kertben tehet.
1. Őszi dekoráció, balkonládák
Bár az egynyáriak többsége még mindig szép, hamarosan az első hajnali hidegekkel tönkremennek. Ilyenkor szoktuk lecserélni az egynyáriakat többé-kevésbé hidegtűrő fajokra pl. krizantém, árvácska, csarab, erika, hunyor, dérbabér, törpe örökzöldek stb. Gondolkozhatunk egy fajban is, de talán még szebbek a vegyes összeültetések. A balkonládába ültetéskor mi – olyan Danubásan – most is mikorrhizát rakunk a növények gyökere alá.
A Mikomax mikorrhiza gomba támogatja a gyökeresedést, majd a növények élete végéig segíti a víz- és tápanyagfelvételt. Tovább segítik a begyökeresedést a Kelpak alga készítményben található auxin hormonhatású anyagok. Tavasszal aztán a balkonládába ültetett évelőfajokat (pl. krizantém vagy hunyor) ki lehet ültetni a kertbe, addigra már gyönyörűen felszaporodtak a gyökereken a mikorrhiza gombák.
2. Szabadgyökeres növények
A kertészeti árudákban október 15. után lehet szabadgyökeres növényeket: gyümölcsfát, bogyósokat, szőlőt, rózsát, novembertől erdészeti csemetéket értékesíteni. Szakmai szemmel ez még nagyon korai időpont, hiszen a növények legjobban lombnélküli állapotban gyökeresednek. Ha elfogadtok tőlünk egy jó tanácsot, törekedjetek a kertészeti árudák kínálatából választani, melyek egyedi növényútlevéllel rendelkező, ellenőrzött gazdaságból származó oltványok. Azokon belül is célszerűbb olyanokat ültetni, amiket minél később (legjobb esetben csak novemberben) termeltek ki. Ezeknek a növényeknek lényegesen jobb a begyökeresedési esélye.
Ültetéskor a vastag gyökereket visszavágjuk kb. 2/3-ára, majd egy éjszakára Tricho Immun-os vízben áztatjuk. A hasznos Trichoderma gombák gyorsan bejutnak a növény szöveteibe és elkezdenek felszaporodni benne. Jelenleg a piacon kapható Trichoderma készítmények közül csak a Tricho Immunban található törzsek endogének, vagyis növényben élők, a többi talajlakó. Ezzel a módszerrel már ültetéstől támogatjuk a növény immunrendszerét a káros gombák ellen. Az ültetőgödörbe Mikomax mikorrhiza gombát szórunk, majd Kelpakos vízzel öntözzük be.
Tavaszi hagymások
Ilyenkor ültetjük el tavaszi hagymásokat: tulipán, nárcisz, kókusz, jácint, fürtös gyöngyike, és még rengeteg fajtát. Ha úgy érezzük már egy talpalatnyi helyünk sincs semmilyen növény számára, hagymásoknak mindig akad még hely. Vagy csinálhatunk pl. cserépbe hagyma lasagnet: különböző hagymásokat ültetünk egy cserébe, így februártól májusig lesz folyamatosan virágzó szépségünk. Ültetésükhöz szintén Mikomax használható.
3. Földlabdás növények
Szintén most van a szezonja a földlabdás növények ültetésének. A kertészeti árudákban hatalmas választékban találhatunk főleg örökzöld fajokat, pl. tiszafák, borókák, hamisciprusok, fenyők legváltozatosabb fajtái és méretei. Itt is érdemes azt a szempontot betartani, hogy keressük a minőséget!
A multikban kapható necchálós földlabdások ára ugyan kedvező, de túlélési esélyük nagyon csekély. Ültetéskor a földlabdát összetartó jutazsákot nem szabad levenni a növényről, nedvesség hatására szép lassan le fog bomlani a talajban. Az ültetőgödörbe Mikomax mikorrhiza gombát szórunk, majd Kelpakos vízzel jó alaposan beöntözzük.
4. Konténeres (cserepes) növények ősszel
Konténeres növényeket egész évben ültethetünk. A módszer az előzőekben említettekkel azonos.
5. Őszi veteményes
Ne feledkezzünk el a veteményesről sem! Ősszel vethető fajok: salátafélék, borsó, petrezselyem, répafélék, hagymafélék, spenót. Az előkészített talajba a kihúzott sorba, vagy ültetőgödörbe Mikomax mikorrhizát szórunk, majd a végén Kelpakos vízzel beöntözzük.
10M Talajtakaró
Az őszre a Danuba Garden javaslata az, hogy télen se hagyjuk fedetlenül a talajt azért, hogy védjük az eróziótól és a kiszáradástól. Ahova nem kerül őszi vetemény, vethetünk 10M Talajtakaró vetőmagkeveréket, mely 10 féle vetőmagot tartalmaz mikorrhizával dúsítva. Ne hagyjuk fedetlenül a veteményeink sorközét sem: bármilyen mulccsal (fűnyesedék, ágdarálék) szépen takarjuk be a talajt.
Ne felejtsük el, hogy a sikeres gyökeresedéshez víz kell. Igen, télen is! Az elmúlt években drasztikusan lecsökkent a téli csapadék mennyisége, ráadásul az eloszlása is igen hektikus. Így bár furcsának tűnik, de friss ültetéskor januárban is öntözni kell fagymentes időben.