Az elmúlt néhány évben elég sokszor felmerül ez a sokat vitatott kérdés, így szeretnénk összeszedni milyen előnnyel és hátránnyal járhat az ásás a kertünkben.
Milyen előnnyel járhat, ha ásunk?
- Talajlazítás: Az ásás segít a talaj szerkezetének javításában, lazít, ami elősegíti a gyökérzet fejlődését.
- Csapadékhasználat javítása: A lazább talaj jobban képes megőrizni a vizet, ami a növények fejlődésének kedvez.
- Levegőztetés: Az ásás során a talajban lévő légbuborékok felszabadulnak, ami javítja a talaj oxigénellátottságát.
- Tápanyagok keverése: Az ásás során a különböző rétegek keverednek, így a tápanyagok jobban elérhetők a növények számára.
- Gyomirtás: Az ásás segíthet a gyomok gyökerének eltávolításában, csökkentve ezzel a gyomnövények mennyiségét.
- A fertőzött növényi részek mélyre forgatásával a kórokozó gombák kedvezőtlen körülmények közé kerülnek, így megakadályozhatjuk a spórák szóródását, és megakadályozzuk növekedésüket.
Mik lehetnek az ásás hátrányai?
- Talajerózió: Az ásás felboríthatja a talaj rétegeződését, ami különösen lejtős terület esetén erózióhoz vezethet. Erózió során a szél és a víz elhordja a talaj felső rétegét, csökken a talaj tápanyag- és humusztartalma, romlik a talajszerkezet, ezáltal jelentősen csökken a talaj termőképessége. Nyilván az erózió nem egy év alatt következik be, inkább csak évtizedek alatt.
- Mikroorganizmusok károsítása: Az ásás megzavarhatja a talajban élő hasznos mikroorganizmusokat, amelyek fontosak a talaj egészségének fenntartásában. Az a baktérium vagy gomba, ami jól érzi magát 5 cm mélyen, az nem érzi jól magát 15 cm mélyen. A talaj jó szerkezetének kialakításához szükség van talajlakó mikroorganizmusokra, elsősorban gombákra pl. mikorrhiza gombák által kiválasztott glomalin fehérje az, ami összetapasztja a talajszemcséket, így téve morzsalékossá a talajt.
- Az ásás szárítja a talajt, ami szintén halálos kimenetelű lehet a talajban élő mikroorganizmusok számára.
- Gilisztajáratok roncsolása: A kialakult járatokat tönkretesszük, kezdhetik elölről a hasznos munkájukat.
- Károsíthatja a gyökereket: Ásás során könnyen megsérthetjük a már meglévő növények gyökereit.
- Gyommagok felszínre kerülése: A talaj természetéből adódóan mindig arra törekszik – ahogy egy erdőben is megfigyelhető – hogy betakarja saját magát, ezzel, így védi magát. Fedetlen talajon ugyanez történik: azonnal gyomosodás indul. Ásással felszínre kerülnek az eddig nyugvó gyommagok, amik így gyorsan csírázásnak indulnak, hogy betakarják, védjék a fedetlen talajt.
- Energia- és időigény: Az ásás időigényes és fizikailag megterhelő tevékenység lehet, különösen nagy területeken.
💡 Bár kétségtelen, hogy vannak előnyei az ásásnak, mégis érdemes átgondolni hosszútávú következményeit!
Alkalmazzuk ésszel, indokolt esetben. Az ásás elhagyása (No Dig módszer) után komposzt használatával, talajtakarás alkalmazásával kb. 3 év alatt magától beáll a természetes rendszer: javul a talajszerkezet, növekszik a mikroorganizmusok száma, javul a vízmegtartó képesség, és így javul a növényeink egészsége.
Milyen Danuba Garden készítményekkel javíthatjuk még talajaink állapotát?
1. Mikorrhiza gombák alkalmazása: Bár az egészséges talajban természetesen is megtalálhatók a mikorrhiza gombák, dúsítani, változatosabbá tenni sosem árt! Ehhez ajánljuk Mikomax mikorrhiza készítményünket, mely 6 gombatörzset tartalmaz, hogy bármilyen talajtípusban fel tudjon szaporodni az, ami ott jól érzi magát.
2. Baktérium készítmények használata: két készítményt is figyelmetekbe ajánlunk.
- Ino Bact N-Cell: egy olyan nitrogénkötő- és cellulózbontó baktériumot tartalmazó készítmény, melynek használatával nem csak elősegíthetjük a növényi cellulóz lebontási folyamatait, vagyis komposztálódást, hanem egyúttal nitrogénnel is dúsítjuk a talajt. Így a komposztálódás folyamatához szükséges nitrogént nem a talajból fogja elvonni a baktérium, hanem saját maga megtermeli, ami a folyamathoz szükséges. Ezzel elkerülhető az ún. pentozán hatás (átmeneti nitrogénhiány).
- Asco Start Bio Bakter: egy olyan biogazdálkodásban is használható gyökeresítést támogató mikrogranulátum, mely 3 féle hasznos baktériumot is tartalmaz. Hamarosan 1 kg-os kiszerelésben is kapható!
3. A talaj humusztartalmának növelése: Minél többféle eredetű szerves anyaggal dúsítjuk, annál jobb! Lehet állati eredetű komposztált vagy granulált marha- vagy tyúktrágya, jó helyről származó kész (2-3 év alatt beérett) növényi komposzt, illetve szintén növényi eredetű huminsav, mely évmilliók alatt lebomlott növényi eredetű humuszforrás. Ehhez a változatos forráshoz a Danuba Blackjak folyékony humuszát ajánljuk.
4. Takarónövények vetése télre vagy tavasszal sorközbe: Itt is kulcs a diverzitás, vagyis változatosság növelése. 10 M Talajtakaró vetőmagkeverékünkmikorrhizával van dúsítva. Így nemcsak tökéletes talajfedést biztosít, hanem a többféle faj változatos gyökérszerkezetével lazítja a talajt, elősegítve ezzel a jobb talajszerkezetet. Járatokat és táplálékot ad a hasznos talajlakó élőlényeknek, élőhelyet a mikorrhiza gombáknak.