Barion Pixel
Keresés
Close this search box.
30.000 Ft feletti vásárlás esetén Magyarországon INGYENES a szállítás!

Őszi kertészkedés vegyszermentes megoldásokkal

Ültetés

Már meg is érkezett az őszies hűvös idő, ezért összeszedtük nektek milyen feladataink lehetnek ősszel a kertben. Tartsatok velünk!

Őszi dekoráció készítése, őszi-téli balkonládák beültetése

Ahogy az egynyári növények kezdenek tönkremenni, úgy veszik át a helyüket az őszi növények: krizantém, árvácska, csarab, erika, törpe örökzöldek kerülhetnek a balkonládákba, kaspókba. Ültetéskor szórjunk a balkonládába Mikomax mikorrhiza gombát, mely a növény élete során végig segíteni fogja a több víz-és tápanyag felvételében. A növények begyökeresedését támogathatjuk Kelpak algával történő beöntözéssel.

Kelpak 1L

Melyek az ősszel vethető és ültethető növények?

Dísznövények

  •  szeptembertől – tavaszi hagymások ültetése pl. nárcisz, tulipán, jácint,   gyöngyike 
  • október közepétől – szabadgyökeres gyümölcsfák, bogyósok ültetése
  • október végétől, november elejétől – földlabdás örökzöldek, cserjék, fenyők ültetése
  • november közepétől – szabadgyökeres erdészeti csemeték ültetése pl. gyertyán, fagyal, akác, juhar, fenyőfélék
  • egész évben, így ősszel is ültethető minden konténeres (cserepes) növény 

Zöldségnövények  pl. spenót, fejes saláta, madársaláta, fokhagyma, dughagyma, metélőpetrezselyem, hónapos retek, rukkola, fodros kel

Ültetés

Gyep: a kora őszi időszak (enyhébb hőmérséklet és csapadék esetén) a legalkalmasabb az erős és egészséges gyep vetésére vagy gyepszőnyeg terítésére. Telepítés előtt a területet javasoljuk Ino Myc folyékony mikorrhiza gomba kezeléssel előkészíteni, hogy a gyep is részesüljön a mikorrhizák nyújtotta életre szóló szimbiózis előnyeiben. 

Ino Myc nagy-kicsi

Bármely növény vetésekor vagy ültetésekor érdemes az ültetőgödörbe Mikomax mikorrhizát szórni a későbbi víz- és tápanyagfelvétel elősegítésére, majd Kelpak algával beöntözni a jobb gyökeresedés támogatására, továbbá stresszkezelésre.

Danuba Garden Tipp

Őszi lomb, növényi szármaradványok összeszedése, aprítása, komposztálása

Ideális esetben a lehulló leveleket össze sem kellene szednünk, hanem hagynunk kellene a talajon magától lebomlani. A gyakorlat azonban az, hogy pl. a gyep egészségének megóvása érdekében mégis megtesszük. Mit tehetünk a sok lehullott lombbal? Semmiképp se égessük el vagy rakjuk a kukába! Sokszor elég csak egy lombfúvóval a növények közé, alá fújni. De komposztálhatunk is. Hiszen nem csak lomb, hanem rengeteg nyesedék, letermett zöldségnövény maradvány marad, amit inkább komposztáljunk! Tehetjük ezt helyben, a dísznövény vagy veteményes ágyásokba szórva, nagyobb darabokat összeaprítva vagy darálva, ezt nevezik helyben komposztálásnak. Vagy komposztálóládában gyűjtve ellenőrzött körülmények (levegőztetés, forgatás) között egy helyen. 

Komposzt

Mindkét esetben gyorsíthatjuk, javíthatjuk a lebomlás hatásfokát Ino Bact N Cell baktérium készítménnyel.

Őszi gyepápolás, gyepfilc megszüntetés

Meglévő gyep esetén fontos az őszi szellőztetés, a száraz részek eltávolítása, talaj lazítása. A talajra került száraz, esetleg tömörödött levágott fű (gyepfilc) megszüntetését segíthetjük Ino Bact N Cell cellulózbontó és nitrogénkötő baktérium készítménnyel. Javíthatjuk a talaj szerkezetét, illetve szerves anyaggal dúsíthatjuk Blackjak huminsavval. Természetesen ezeket a kezeléseket nem csak ősszel végezhetjük, hanem egész évben bármikor.

Talajelőkészítés ősszel: 

talajmunkák, talajtakarás, szerves anyag pótlás

Az elmúlt évtizedekben megszokott veteményes ásás – télre parlagon hagyás – tavaszi rotálás – műtrágyázás módszere mára elavult, és bizonyítottan talajt pusztító módszer. Ásás helyett vessünk takarónövényeket (10M Talajtakaró vetőmag keverék), hogy a különböző gyökérhosszokkal és formákkal, mikorrhizával javítsuk a talaj szerkezetét. Használatukkal gyakorlatilag betakarjuk talajunkat, ahogy az avar is betakarja az erdő talaját, ráadásul a benne lévő pillangósok még nitrogént is megkötnek, véd az eróziótól, visszatartja a vizet, tehát többszörösen is hasznos. Műtrágyák helyett használjunk szerves trágyákat pl. komposztált vagy pelletált tyúk vagy marhatrágyát, növényi komposztot vagy huminsavat pl. a gyümölcsfák lombkoronája alá kiszórva.

10M Talajtakaró Mix Mikorrhizával 5kg-25kg

Preventív növényvédelem őszre

Vannak korán támadó gombabetegségek pl. Monilia vagy Taphrina, melyek ellen már ősszel el kell kezdeni védekezni. A legjobb módszer, ha még zöldlombos állapotban Tricho Immun gombaevő gombát permetezünk növényeinkre, így a benne található Trichoderma gombáknak a tél folyamán van idejük bejutni a növény szöveteibe, és ott felhalmozódni. Természetesen tovább védhetjük a növényeinket, ha lombhullás után réz és/vagy kén hatóanyagokkal lemosó permetezést is végzünk. A Tricho Immunos kezelést később metszés vagy lombfakadás után érdemes egyszer megismételni. Sokat tehetünk gyümölcsfáink egészségéért, ha már ősszel elkezdjük a védekezést!

Tricho Immun Használata