30.000 Ft feletti vásárlás esetén Magyarországon INGYENES a szállítás!
A szolgáltatónknál keletkezett áramszünet miatt fennakadás lehet a kiszolgálásban egy-két napig.
Minden csomag kiküldésre kerül, egy-két nap késessel. A megértést köszönjük!

Ti kérdeztétek: talajszkennelés 1×1

Kézi talajszkennelés

Aki követi a Danuba Garden médiatevékenységét, már többször is találkozhatott a kézi talajszkenner említésével, hisz szerencsére egyre több igény van a használatára.

SoilCares kézi talajszkennerünk segítségével könnyen és gyorsan kaphatunk képet a vizsgált talajminta többféle tulajdonságáról.

Mi is ez a talajszkenner és hogyan működik?

A SoilCares talajszkenner egy modern eszköz, amelyet a talaj tápanyagszintjének és általános állapotának gyors és hatékony elemzésére használnak. A szkenner kifejezetten mezőgazdasági célokra lett kifejlesztve, hogy a gazdálkodók számára azonnali adatokat nyújtson a talaj minőségéről és tápanyag-összetételéről, így segítve a helyes tápanyagutánpótlást és a tervezést.

Kézi talajszkennelés

A SoilCares talajszkenner a legújabb infravörös  színanalízis technológiákat használja. A készülék közvetlen kapcsolatban áll egy adatbázissal, amely többféle talajmintát tartalmaz és ezekkel összevetve képes a minta gyors elemzésére. Az eszköz különösen előnyös, mivel azonnali eredményeket ad (néhány percen belül) és helyben alkalmazható, ami nagy előny a hagyományos, laboratóriumi elemzésekkel szemben, amelyek általában hosszabb időt vesznek igénybe. A talajszkenner azonban nem alkalmas az akkreditált laboratóriumokban elvégzett vizsgálatokhoz hasonló pontos eredmények szolgáltatására, „csupán” 85%-os pontosságra.

Mintavétel

A mintát a gyökérzónából, kb. 30 cm mélységből érdemes venni és már egy befőttes üvegnyi mennyiség elegendő ahhoz, hogy eredményt kapjunk. Ezt egy tálcába öntve tudjuk a talajszkennerrel megvizsgálni – a talajszkenner háromszor, de akár négyszer is elvégzi a vizsgálatot a legpontosabb eredmény kimutatásához.

Föld és ásó

Hogyan értelmezhető az eredmény, amit kapunk?

Talajállapot

pH (víz)

A pH mérésnek több módja van. A szakirodalmakban található, talajok kémhatását megadó táblázatokban pl. a KCl-os oldatban mért pH-t használják és ez az érték adja az alapját a mezőgazdaságban használatos talajjavításnak, a meszezésnek. Ez az érték 0,2-0,3 -el savasabb értéket mutat, mint a vizes pH mérés, mert a talajban kötöttebb formában megtalálható hidrogén ionokat is oldatba viszi. 

A pH hatása az elemek felvehetőségére

Jelen mintánk esetén a magas pH azt mutatja, hogy lúgos talajjal van dolgunk. Ezen a pH-n a növények számára nehezen felvehetőek az olyan mikroelemek, mint a réz, a mangán, a vas és a cink, valamint csak részben vehetőek fel a makroelemek közül a nitrogén és a foszfor.

Ezek feltárásában nagy segítséget jelentenek a növények számára a mikorrhiza gombák, mert képesek felvenni a növények számára nem hozzáférhető tápelemeket is. A MikoMax Garden 6 fajta mikorrhiza törzset tartalmaz, melyek között megtalálhatóak olyanok is, amelyek lúgos talajon is képesek a szaporodásra és támogatják a növényeket az életük végéig.

Ez a talajszkenner a vizes pH -t adja meg, hiszen ez ad leginkább képet a növények gyökereinek a közvetlen környezetében érzékelhető értékekről. A talaj pH értéke nagyban befolyásolja a növények számára szükséges tápanyagok felvehetőségét.

Szervesanyag

A szervesanyag az összes szervesanyagot jelenti, nem csak a valódi humusz mennyiséget, hanem a talajban található, még nem lebomlott növényi ás állati maradványok is ide tartoznak. 

Jelen mintában a szervesanyag nagyon csekély, pedig a lebomló szervesanyagok jelentősen befolyásolják a tápanyagok tárolhatóságát és felvehetőségét. Ezt segítheti a hozzáadott humuszkészítményünk (Blackjak), ami nem csak a vizet tudja megkötni, hanem a vízben oldott tápanyagokat is, így teszi lehetővé azok felvételét a növények számára.

Blackjak család

Összes nitrogén és potenciálisan mineralizálható nitrogén

Az összes nitrogén magába foglalja a talajban található összes nitrogénformát (szerves és szervetlen). A szerves kötésű nitrogének, amelyek pl. az elhalt növényi maradványokban vannak nem felvehetőek a növények számára. Ahhoz, hogy a szervesen kötött nitrogének felvehetőek legyenek a talajban megtalálható mikroorganizmusok segítségére van szükségünk, melyek képesek átalakítani (mineralizálni) szervetlen nitráttá (NO₃⁻) ás ammóniummá (NH₄⁺) őket. Láthatjuk, hogy a talajélet kulcsfontosságú a növényeink fejlődéséhez. 

Foszfor

A talajszkenner a talajban található összes foszfort vizsgálja. A növények számára ebből kb. csak 10-20% vehető fel. A túl savas (5,5 pH alatt) a talajok ásványi foszfor tartalma nehezen mobilizálható, a túlságosan lúgos talajokon pedig a kalciummal hozhat létre oldhatatlan vegyületet. Felvehetőségét nagy mértékben tudják segíteni a mikorrhizák, amelyek egyrészt messzebbről is fel tudják venni őket, másrészt képesek a növény számára felvehetetlen foszfort is feltárni. 

Kálium (kicserélhető)

A kicserélhető kálium a szervetlen agyagásványokhoz és a szervesanyag negatív töltésű ionjaihoz kapcsolódik. Mivel a vizsgált mintánkat homoktalajból vettük, így agyag is kevés van benne, mint ahogyan az eredmény is mutatja és a kevés szerves anyag sem képes megkötni a káliumionokat. A humusz pótlása segíti a káliumionok gyökérzónában tartását.

Kationcsere-kapacitás

Azt jelzi, hogy mennyi pozitív töltésű iont képes a talaj megkötni és cserélni. A kationok leginkább az agyagásványok negatív töltésű felületén és a humusz felületén képesek megkötődni.  A jelen mintában kevés az agyag és a szerves anyag, így a kationcserélő képesség is alacsony. Ezt szervesanyag pótlásával lehet kompenzálni. 

A mulcsozás hosszú távon megtérül, hisz a talaj feltöltődik szerves anyaggal, ami lassan humusszá alakul. Ezt az átalakulást lehet segíteni cellulózbontást segítő baktérium hozzáadásával, amely az Ino Bact N-Cell készítményben található. Ezek a baktériumok a levegő nitrogénjét is képesek olyan formában megkötni, melyet a növények könnyen tudnak hasznosítani.

Ino-Bact-N Cell

Talajnedvesség

Az egészséges talajban a következő arányban találhatóak meg a fő alkotóelemek: 45 % ásványi anyagok, 25 % levegő, 25 % víz és 5 % szervesanyag. Ha a talajunk nem ezt az arányt mutatja, akkor érdemes elgondolkodnunk rajta, hogyan tudjuk segíteni, hogy visszatérjen a természetes állapotába. A talaj szemcsés szerkezetének kialakításával elősegítjük a levegő és a víz megtartását. 

Az előzőekben leírt készítmények nem csak a növényeket segítik hozzá a megfelelő mennyiségű tápanyag felvételéhez, hanem a talaj szerkezetében is jelentős változásokat indíthatunk el a használatukkal. Amíg a humusz segít nekünk a víz megkötésében, addig a mikorrhizák azon túl, hogy vizet és tápanyagot tárnak fel a növényeknek, egy  glomalin nevű fehérjét termelnek, amely a talajszemcsék kialakításában nagy szerepet játszik.

Látható, hogy a növények élete szempontjából kulcsfontosságú a talajunk állapota. Érdemes azt akkor is védeni, amikor nem termelünk benne éppen semmit, hanem pihentetjük. Ha bevetjük olyan növényekkel, amelyek képesek segíteni a tápanyagok feltárását és a talajban maradó gyökereikkel szervesanyagot képeznek, akkor már nagy előnnyel indulhatunk neki a következő szezonnak.

DanuVital BIO+ család

Addig is, amíg a talajunkat újraélesztjük, segíthetjük a növényeink tápanyagfelvételét lombon keresztül is, hisz így még könnyebben hasznosítani tudják a számukra hiányzó elemeket. Ebben lehet segítség a DanuVital Bio+, mely olyan arányban tartalmazza a tápelemeket, ahogyan a növényi nedvekben is előfordulnak. Így megakadályozhatjuk a tápelemhiány miatti terméskiesést!

Talajvizsgálat: Szomoru Miki x Danuba Garden