Mi is az a hajtásdugványozás?
A hajtásdugványozás a vegetatív szaporítás egyik módszere, amely során egy növény hajtását levágják, majd megfelelő körülmények között gyökereztetik, hogy új, önálló növényt hozzanak létre. Ez egy egyszerű és hatékony módja annak, hogy genetikailag azonos utódokat hozzunk létre egy anyanövényről.
…és a biostimulátorok?
A biostimulátor olyan természetes vagy szintetikus anyag, amely elősegíti a növények növekedését, fejlődését és ellenálló képességét a környezeti stresszhatásokkal szemben. Ezek az anyagok nem tápanyagok (mint a műtrágyák), és nem növényvédőszerek, hanem a növények saját élettani folyamatait serkentik.
Hajtásdugványozás a gyakorlatban
Számos növényfajt szaporíthatunk hajtásdugványozással, kezdve a szobanövényektől a díszcserjéken és fűszernövényeken át a gyümölcstermő növényekig.
A gyümölcsfák alanyainak egyik szaporítási módjaként is ismeretes a hajtásdugványozás. A kidolgozott módszereket sokszor tudományos kutatások is alátámasztják. Egy ilyen kutatómunka került a fókuszunkba az elmúlt hetekben, mely az általunk forgalmazott Kelpak hatásait vizsgálja. (Szabó Veronika doktori (Phd) értekezése: Biostimulátorok hatása Prunus mahaleb hajtásdugványok gyökeresedésére)

Dr. Szabó Veronika 2015-ben készült doktori értekezésében a biostimulátorok sajmeggy hajtásdugványok gyökeresedésére gyakorolt hatását vizsgálta Prof. Dr. Hrotkó Károly vezetésével.
A biostimulátorok hatásának vizsgálata kétféle módon történt
- Anyatövek kezelése: Ebben a módszerben az anyanövénytelepeket kezelték a biostimulátorokkal, hogy azokat megerősítsék a dugványszedés előtt. Az első lombleveles állapottól heti rendszerességgel, összesen négy alkalommal végeztek 0,2%-os lombkezelést a Kelpakkal és másik két egyéb biostimulátorral a gyártó ajánlása szerint, mindeközben a kontrol anyatöveket tiszta vízzel kezelték.
- Ezeket a kezeléseket négy éven keresztül végezték és minden évben az összes hajtást lemetszették és megvizsgálták. Az egyes fajtáknál eltérő módon, de megfigyelhető volt, hogy a Kelpak a kontrollhoz képest megnövelte a hajtások össztömegét és a fotoszintetikus aktivitását.
- A képen jól látható, a Kelpak, a kísérletben részt vevő egyetlen hobbikerti kiszerelésben kapható biostimulátor szép eredést mutatott.
- Kezeletlen anyatövekről szedett dugványok kezelése: Ebben a kísérletben a gyökereztető hormonnal kezelt dugványokat kezelték a biostimulátorokkal. A kezelés annál a fajtánál mutatott jelentős támogatást, amely alap esetben gyengén gyökerezik.

Anyanövény kezelésben részesült ’Magyar’ sajmeggy alanyfajta gyökeres dugványcsemetéi nyolc héttel a dugványozás után. Balról jobbra: Kelpak (0,2%), Wuxal Ascofol (0,2%), Pentakeep-V (0,05%) és kontroll. (Fotó: Szabó Veronika, Helvécia)
A Kelpak hajtásnövelő és gyökeresedést fokozó (biostimuláns) hatását többféle kísérlet igazolja

Hass avokádó hajtások gyökerei: ültetéskor Kelpak kezelést kaptak, 5 hónap elteltével vizsgálták (bal oldalon a kezelt, jobb oldalon a kezeletlen)
A Kelpak-ban lévő hatóanyagok auxin hatásúak. Az auxin pedig az a növényi hormon, mely szükséges a nagy gyökértömeg kialakulásához

Te is gondolkodtál már azon, hogy egyik-másik növényedet megpróbálnád hajtásdugványozással szaporítani? Most már bátran belevághatsz, hisz a Kelpak a segítségedre lehet ebben. A dugványokat, miután belekerültek az ültetőközegbe, csak öntözd be 2 %-os (2 dl/ 10 l) Kelpak oldattal és biztos lehetsz a nagyarányú eredésben.