A november beköszöntével az időjárás egyre hűvösebbé, enyhén fagyossá vált. Fontos felkészíteni a kertünket a tél viszontagságaira. Ilyenkor nem csak a növényeinket védjük az időjárástól, hanem a tavaszi munkálatokat is megalapozzuk.
1. Mediterrán növények védett helyre telepítése
A leander, a muskátli, a fuksziák, a murvafürt, a kefevirág, a tölcsérjázmin és citrusfélék érzékenyek a hidegre, ezért védett, fagymentes helyen kell átteleltetni őket. Ezeket a növényeket ajánlott még az első fagyok előtt bevinni egy világos, de hűvös helyiségbe (például egy fűtetlen garázsba vagy pincébe). Az optimális hőmérséklet számukra 5-10 °C körüli.
Mielőtt bevisszük a növényeket:
A növények bevitele előtt ellenőrizzük, hogy nincs-e rajtuk kártevő, és szükség esetén távolítsuk el a beteg, elszáradt részeket. Az öntözést jelentősen csökkentsük, hiszen a növények ilyenkor nyugalmi állapotba kerülnek, csak kevés vízre van szükségük. Az olyan szabadföldbe ültetett, de fagyérzékeny növényeink, mint a kánna, kála, dália, kardvirág hagymáit, gumóit és rizómáit is szedjük fel óvatosan, tisztítsuk meg a földtől hagyjuk őket megszáradni és száraz hűvös helyen homokban vagy faforgácsban tároljuk őket.
Hagyjuk a hagymákat, gumókat megszáradni és száraz hűvös helyen homokban vagy faforgácsban tároljuk őket.
2. Fagytűrő növények takarása mulcsozással
A fagytűrő, de hidegre mégis érzékenyebb növényeket érdemes takarni. Ilyenek például a rózsák tövei, a fiatal cserjék, örökzöldek és a fiatal fák gyökérzónái. A természetes talajtakarás – mulcsozás – remek módszer a talaj hőmérsékletének stabilizálására, a gyökérzóna védelmére és a nedvesség megtartására.
A mulcsozáshoz használhatunk szalmát, fakéreg, vagy avar mulcsot amelyeket vastag, körülbelül 5-10 cm-es rétegben helyezünk el a növények köré. Fontos, hogy a mulcs ne érintse közvetlenül a növény szárát, mert ez rothadást okozhat. A talajtakaró segít megőrizni a talaj hőmérsékletét és megvédi a gyökereket a hirtelen hőmérséklet-ingadozásoktól.
A mulcs további előnye, hogy idővel lebomlik, és tápanyagot biztosít a talajnak, ami elősegíti a növények tavaszi növekedését. A természetes talajtakaró hozzájárul a talaj ökológiai egyensúlyának fenntartásához is.
A fiatal fügéket, gránátalmákat érdemes megfelelő módon, légáteresztő anyaggal (jutazsák, geotextil) sátorszerűen takarni a mulcsozáson kívül. Amennyiben nagy hideg várható a jutazsák alatt is érdemes felhalmozni szalmát, száraz leveleket, amelyek segítenek megvédeni a fiatal hajtásokat a fagykártól.
3. A konyhakert felkészítése a téli időszakra
A zöldségeskert téliesítésénél fontos szempont, hogy az ágyások talaját előkészítsük a következő szezonra. Az elhalt növényi részeket vágjuk le és tegyük a komposztra. Ha a gyökereket a talajban hagyjuk, akkor azok a talajt lazítják és lebomlásukkal szervesanyagot szolgáltatnak a következő években.
Amennyiben nem vetettünk talajtakaró növényeket a fagyok előtt, akkor se hagyjuk kopáran a kertünket. Ha lehet terítsünk mulcsot az ágyásokra 5-10 cm-es rétegben, az is védelmet nyújt a fagy- és széleróziótól.
Danuba Garden Talajtakaró mikorrhiza gombával
Madáretetők – a tél elengedhetetlen kellékei
A téli kerthez hozzátartozik a madáretető is. Mielőtt belevágunk a madáretetésbe tájékozódjunk hiteles forrásból – a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, hogyan járjunk el helyesen. Ahogyan ott olvashatjuk, ennek fő célja nem a madarak életben tartása, hanem a madarak kertünkbe csalogatása. Ebből dupla hasznunk származhat. Egyrészt szemet gyönyörködtető látvány, amikor az etető és környéke tele van madarakkal, másrészt, ha odaszoktatjuk őket, akkor a biológiai védekezésben is segítségünkre lesznek.
Danuba Garden technológia
A növények fagytűrése növelhető az Asco Alga és DanuVital Bio + termékekkel, amennyiben az időjárási viszonyok lehetővé teszik a permetezést és van még zöld lombfelületünk