Pongrác, Szervác, Bonifác… A fagyos szentek. Ismerős, ugye? A népi megfigyelések szerint ilyenkor az időjárás hirtelen hűvösre fordul, sokszor még fagy is jön, amely tönkreteheti a rügyeket, friss hajtásokat, virágokat. Ezért az óvatos kertészek csak ezután szokták a palántákat kiültetni.
Addig is érdemes átgondolni mit tehetünk zöldségeink és gyümölcseink egészsége érdekében.
Nem győzzük hangsúlyozni a talajvédelmi teendőket, mint a talajművelés, forgatás minimalizálása, a talajtakarás fontossága és a szervesanyag tartalom növelése a talajban. Mostanra már bőven földbe került, sőt ki is kelt a zöldségnövények többsége pl. retek, saláta, borsó, uborka, cukkini. Viszont vannak növények, amiket inkább palántázunk, jellemzően a paprika, paradicsom, édesburgonya és egyes tökfélék.

Ezek ültetésekor a korábban sokat emlegetett gyökeresítést támogató termékeket használjuk: MikoMax, Kelpak, Asco Start Bio Bakter.

Miután minden vetemény kikelt, és minden palánta földbe került, beindul a gyökeresedés, lassan el kell kezdenünk táplálni a növényeket, hogy elegendő utánpótlás legyen az intenzív növekedési fázisra.

Mivel táplálhatunk?
A DanuVital Bio+ 10 féle makro-, mezo- és mikroelemet tartalmaz, egy tökéletes kombó a növény harmonikus táplálására, a hiánytünetek megelőzésére.
Táplálhatunk még algákkal, mint pl. az Asco Alga, mely citokinin hormonhatása révén támogatja az intenzív növekedést, továbbá véd a különböző stresszhatások ellen.


Mit tehetünk a növényvédelmi fronton veteményünk esetén?
Támogathatjuk növényeinket belülről és kívülről is. Belső védelmet nyújt a Tricho Immun belső Trichoderma készítmény, melynek egyszeri használatával védekezhetünk pl. palántadőlés, peronoszpóra, paradicsom vagy burgonyavész, alternária ellen, csak hogy a leggyakoribbakat említsük.
Külső védelmet ad a Softguard, a benne található kitozán olyan hatást vált ki a növényből, mintha valamilyen rovar vagy gomba támadta volna meg a növényt, és ezáltal beindítja a növény természetes védekezési mechanizmusait.


Ezt egészíthetjük ki még egy fizikai védelemmel, szilíciummal. Az Ino Si magas szilícium tartalma az apró üvegkristályokhoz hasonló módon visszaveri a fényt, ezáltal nem csak a napégés ellen hasznos, hanem a hernyóféléket vagy a rágó szájszervű rovarokat is távol tartja a szilíciumos levelektől.
De miért mondjuk, hogy lusta kertész módra? Veteményes egyszerűen!
Mert a Danuba Garden termékei nem növényspecifikusak, nem kell külön kezelni az egyes fajokat, ahogy korábban a hagyományos vegyszeres növényvédelemben megszokhattuk. Egy háti permetezőbe kevert adagot mindenre fújhatjuk: zöldség, gyümölcs, dísznövény, gyep. Csupa-csupa környezet-, gyerek-, kisállat- és kertészbarát megoldás!

Tehát időben úgy néznek ki a kezelések, hogy:
- kelés és palántázás után egy preventív permetezés Tricho Immun (50 g / 10 l víz) + Asco Alga (2 dl / 10 l víz) keverékkel
- kb. két hét múlva egy talajkezelés: Blackjak (2 dl / 10 liter víz) + DanuVital Bio+ (2 dl / 10 liter víz)
- kb. két hét múlva Asco Alga (2 dl / 10 l víz)
- kb. két hét múlva ismét DanuVital Bio+ (2 dl / 10 liter víz)
Az Ino Si-t akkor érdemes használni, amikor nagyon erősen kezd tűzni a nap, magas az UV sugárzás és/vagy tartósan csapadékhiányos időszakot jósolnak. Az Ino Si az egyetlen termék, melyet lúgos pH-ja miatt nem javaslunk keverni más készítményekkel. De legyen itt Nektek egy puska, mely megtalálható ezen korábbi blogposztunkban!

És mit tegyél, ha már kiültetted a palántáidat, de a hideg hatására megtorpant a fejlődésük?
Ez bizony gyakran előfordulhat. A hideg is egy komoly stressz a palántáknak. A stresszből pedig algák segítségével jön ki leggyorsabban a növény, így használható Kelpak vagy Asco Alga a „gyógyításra”.