Belénk nevelték, hogy a talaj akkor szép, ha fekete és gyommentes. Azonban egy talajt ha magára hagyunk, akkor azt a természet elkezdi visszafoglalni. Megjelennek rajta az első növények, sokak szerint gyomok 😁 majd pár év múlva előjönnek a bokrok, és a végső növénytársulás a fás erdő. De miért is?
10 ok, ami miatt a növény befedi a talajt és neked is kellene:
- Már nem a téli hideg a probléma, hanem a nyári hőség. Ilyenkor mi emberek árnyékba húzódunk, vagy felveszünk egy kalapot, sapkát. A talajt is be kell takarni a hőség ellen növényekkel, hiszen egy takart talaj hőmérséklete 5-10 fokkal is alacsonyabb, nem forrósodik fel annyira.
- Egyre ritkábban, de akkor nagy mennyiségű csapadék hullik le manapság. Ez pedig ha kicsit is lejtős a területünk, akkor lehordja a felső részekről az alacsonyabban fekvő területekre a talajt. Ezt a káros „talajvándorlást” is megakaszthatja, ha azon van növény, ami lelassítja a vízáramlást.
- Ha van növény a területünkön, akkor annak a gyökere mélyről is képes felvenni a tápanyagokat, és azokat felszállítja a földfeletti részekbe. Mikor a növény föld feletti része elhal, tápanyagdús szerves anyagot hagy vissza. Így csökkenthetjük a műtrágya mennyiségét!
- Ha folyamatosan növények vannak a területünkön, akkor azok elhalt gyökérrendszere járatokat, üregeket hagy vissza, amiben a víz és a levegő, valamint a kisebb állatok pl. giliszta is képes mozogni. Turbózzuk fel a talaj „úthálózatát” elhalt gyökérhálózatokkal!

5. Ha egész évben növényekkel fedjük a talajunkat, akkor egész évben megkötjük a levegőben lévő üvegházhatást okozó széndioxidot (CO2) és azt a növényekkel humusszá és oxigénné alakítjuk! Tegyél te is többet azért, hogy a bolygó élhetőbb hely legyen!
6. A takaró növények elhalt maradványaiból (különösen a gyökeréből) 1-2 év alatt humuszt képezhetünk! A humusz a talaj legértékesebb része! Miért ne növelnénk ennek a mennyiségét? 1 kg humusz 100 kg vizet képes megkötni. Így is védekezhetünk az aszály ellen, hogy több vizet tárolunk a talajban!
7. Ha a takarónövények között vannak pillangós növények, akkor azok a levegőben lévő nitrogént a bennük élő baktériumokkal megkötik, és beépítik a testükbe. Ha ezek a pillangós növények elhalnak, akkor nitrogénben dús talajt hagynak hátra. Így nem szükséges nitrogén műtrágyát kijuttatni! A Danuba 10M-ben a pillangósok aránya 60% feletti 👍

A 10M talajtakaróban található bíborhere
8. Ha sokféle takarónövényt használunk, akkor növeljük a talajsokszínűségét, és ezáltal annak vitalitását. Minél többféle növény van a területünkön, az annál egészségesebb lesz.
9. Ha nagyon intenzív az eső, akkor az képes nagy „ütésekkel” rombolni a talajszerkezetet. Elporosodik a talajunk. Ha azt növényekkel fedjük be, akkor az lefékezi az intenzív esőt, megszelídíti azt, hogy csak a pozitív vízpótló hatása érvényesüljön.
Amennyiben erős illatú növényeket is alkalmazunk talaj takarásra, akkor azok elriaszthatják a rovarokat, megvédve így a növényeinket.
Ültetni is lehet a Danuba Garden 10M talajtakró mixbe, ahogy a videó is mutatja
Azért említsük meg a takarónövények alkalmazásának a hátrányait is
- Pénzbe kerül 😁 Például a Danuba Garden 10M-es takarónövény keveréke, melyben 10 féle növény van mikorrhizával 1kg-os ára közel négyezer forint
- Mivel hűtik a talajt, így az tavasszal nehezebben melegszik fel. Meleg igényes növényeket 1-2 héttel később vethetünk, ültethetünk.
- Mivel a takarónövények visszatartják a talajt, így azon a talajon a csiga is jobban érzi magát. Ez ellen lehet, hogy védekezni kell pl. kalcium kiszórásával, ami még hasznos is a talajnak, vagy kávé zaccal.
- A takarónövények is vizet és tápanyagokat vesznek fel a talajból, így ha közzé vetünk növényeket, akkor azoknak adjunk extra öntözést és lombtrágyát pl. Asco Alga, Kelpak vagy DanuVital Bio+

Mostmár az 1 kg-os kiszerelés is elérhető webshopunkban
Egy okos bácsit kérdeztek, hogy miért nő jobban a gyom, mint a kiültetett palánta? Azt válaszolta, hogy a gyom az anyaföld édesgyermeke, míg az oda ültetett növény csak fogadott gyermek. Ezért ne féljünk annyira a gyomoktól, mert még azok is jobbak, mint a csupasz föld. Persze ne hagyjuk, hogy virágot hozzanak, és esetleg allergiát okozzanak.
Ezek alapján a Te döntésed, hogy betakarod-e a talajodat, vagy hagyod, hogy az inkább úgy nézzen ki, mint a Marson 😁