Ezen posztban a Blackjak termékkel kapcsolatos legfontosabb információkat foglaltuk össze, szakmai szemmel.
Humusz a föld aranya?
A Blackjak alapanyagaként szolgáló leonardit a témát kutató Leonard professzorról kapta nevét. A leonardit az évmilliók alatt lebomló növényi maradványok lignifikációja (ásványosodása), gyakorlatilag egy jelentős mértékben oxidálódott lignit, melyet világszerte több helyen bányásznak. A termék neve pedig a Sofbey két vezetőjének nevéről (Mr. Black és Mr. Jak) kapta a nevét, ami szerencsés módon egyben utal is fekete mivoltára.
Tudtad, hogy a Blackjak Európa No. 1. Humusz terméke?
Bár a piacon többféle eredetű (pl. tőzeg vagy magyar leonardit) folyékony humusz is kapható, az alapanyag eredetén kívül a gyártási eljárás is teljesen egyedi. Hiszen jelenleg egyedül a Blackjak készül kémiai beavatkozás nélkül, kizárólag fizikai őrléssel. A gyártási eljárásnak köszönhetően megmarad az eredeti, enyhén savas, 5 körüli pH-ja. Továbbá mivel nem történik kémiai oldószeres kivonás, minden eredeti humuszalkotó (nem csak az oldhatók): humik, ulmik, fulvik és humin savak is benne maradnak.
A felsorolt hatásokat számos kísérleti eredménnyel lehet alátámasztani, melyből hármat szeretnénk itt kiemelni
1️⃣ Az elsőben a Blackjak gyökeresedésre vonatkozó hatását (gyökérhossz és gyökércsúcs darab) vizsgálták cukorrépa esetén. A kezelést követően 24, 48 és 72 óra elteltével vizsgálták a kezeletlen kontroll és különböző dózisú Blackjak hatását. Az ábra jól mutatja, hogy mindhárom esetben a fehér oszlopos Blackjak több darabszámú és hosszabb gyökeret produkált. Az is megfigyelhető, hogy az eltelt idő növekedésével a kontrollhoz viszonyítva a különbség egyre nagyobb. Az is megjegyezhető, hogy a különbség minden esetben szignifikáns, vagyis jelentős mértékben kimutatható volt.
2️⃣ A második kísérletben golfpályán vizsgálták a szárazságtűrést gyepen. 10 nap öntözés és csapadék nélkül a kezeletlen kontroll esetén 33 %-os szövetelhalást, sárgulás-barnulást mutatott. A vizsgált, Magyarországon nem kapható versenytárs esetében 24 %-kal, 2 l/ha Blackjak használata esetén pedig 40 %-kal kevesebb szövetelhalást észleltek. Mindez azt jelenti, hogy jól érvényesül a „szivacshatás”, vagyis folyékony humusz használatával, a humusztartalom növelésével a gyökérzónában tartható a víz és a tápanyag. Ugyanis a talajalkotók közül egyedül a humusz képes a felületén megkötni a működéshez nélkülözhetetlen pozitív és negatív töltésű tápelemeket. Szintén megállapították, hogy Blackjak használatával tovább és zöldebb lesz a gyep.
3️⃣ Más kísérletekben (burgonya) azt vizsgálták, hogy különböző dózisú Blackjak alkalmazásával milyen terméstöbbletet lehet elérni.
Blackjak videó 🤎 (nyelv angol)