Az előző blogposztunkban bemutattuk miért olyan fontos a talaj takarása, mulcsozása. Most azt mutatjuk be milyen lehetőségeink vannak erre.
Amit NEM javaslunk:
- mesterséges anyagok használata: úgy, mint különböző geotextilek, fóliák. Bár alkalmazásuk könnyű, valójában több hátránya is van. Pl. drága, a műanyag is tönkremegy egyszer és mikroműanyag lesz belőle, valamint nem engedi terjedni az évelőket, gátolja a vízelvezetést, ami agyagos talaj esetén a növények befülledéséhez is vezethet.
- kavics: egyes körülmények között, pl. egy szárazkert vagy sziklakert esetén, amikor tökéletes választás. Ilyenkor érdemes olyan növényeket választani, amelyek eredeti élőhelyükön is száraz, köves helyen élnek. Minden más esetben a nyári forróságban felmelegedő kavics alatt befülledhetnek a növények.
❗️ Növény és talaj szempontjából is a legrosszabb választás a mostanában divatos geotextil + kavics kombináció.
Akkor mivel takarjunk?
- Különböző mulcs anyagok:
- előkertben, nagyon fókuszban lévő részeknél fenyőkéreg szép és hasznos, de azért nagy mennyiségben elég drága
- minden kertben amúgy is keletkező – korábban hulladékként kezelt – növényi maradványok: ágdarálék, szalma, falevél, fűnyesedék, konyhai hulladék. Minél vegyesebb, annál jobb.
- Sűrű növényültetés is egyfajta takarás, egymást is és a talajt is takarják, árnyékolják.
- Takarónövények vetése

Mi most a 10M Talajtakaró vetőmagkeveréket választottuk, mert:
- 10 féle növényfaj keveréke: 26 % pannon bükköny, 20 % tavaszi bükköny, 16 %, zöldrozs, 12 % homoki zab, 8 % meliorációs retek, 8 % bíborhere, 1 % facélia, 4 % alexandriai here, 4 % len, 1 % somkóró
- A keverékben dominálnak a pillangós növények, melyek képesek 0,5-1,5 kg/100 m2nitrogén hatóanyag megkötésére is a levegőből.
- A különböző fajok különböző méretű és formájú gyökerei sűrűn átszövik a talajt, így javítják annak szerkezetét, továbbá kiváló gyomelnyomó képességgel rendelkeznek.
- A keverékben lévő mikorrhiza 🍄 koncentrátum egyrészt támogatja a vetőmagok növekedését, másrészt mikorrhiza „ágyat” képezhet a következő évi növényeknek. Használatával humuszban gazdagabb, vitálisabb és egészségesebb talajt hozhat létre, továbbá védi a talajt kiszáradásától.
Hogyan alkalmazd?
Tavaszi vetés talajtakaróval
- miután a talajhőmérséklet elérte a kb. 12 oC-ot, március-áprilisban.
- 1 kg keverék 100-200 m2 területre elegendő. Vetésmélység: 2-4 cm, dózis: 10-20 g/m2 vetés módszerétől függően. Vetés után alaposan öntözzük be! Mire számíthatunk? 5-6 faj fog kikelni, majd kaszálás nélkül nyár közepére kb. így fog kinézni:

Vethetjük sorközbe vagy egész területre, hagyhatjuk megnőni, de le is kaszálhatjuk.
Nyár végi-őszi vetés talajtakaróval
- A letermett veteményes kiürülése után vetve egész télen takarni és védeni fogja talajunkat.

októberi vetés után novemberben

ugyanez következő év áprilisban

közelről így néz ki

szőlő sorközben őszi vetés
Következő évben vetés/ültetés előtt lekaszáljuk. A kaszálékot szintén mulcsként hasznosítjuk, a talajban maradt gyökér- és szármaradványokat pedig vagy berotáljuk a talajba, vagy egyszerűen belevetjük / ültetjük, amit szeretnénk. És ha azon aggódnál hogyan tudnál a sűrű gyökérzetben gödröt ásni? Simán!
Bár valóban „furán” néz ki, legalábbis nem ehhez szokott a szemünk, ugye? Viszont ezzel teszünk legjobbat a talajunknak és a következő évi veteménynek is. Sőt lusta kertészként megspóroltuk az ásást, esetleg a rotálást és gereblyézést is, a kaszálást viszont nem 😕
A 10M vetőmagkeverék a következő kiszerelésekben kapható: 1 kg, 5 kg, 25 kg