Sokszor szoktunk beszélni a humusz összetevőkről. Melyek is ezek pontosan? Sok kérdés érkezik Tőletek ezekkel kapcsolatban. Milyen funkciójuk van? Hogyan tudnak a kertészkedésben segítségünkre lenni?
Összefoglaló táblázat: humusz kisokos

Huminsavak – a talaj tápanyagtartalmának őrzői
Semleges és lúgos oldószerben oldódnak. Képesek megkötni a tápanyagokat és a vizet a talajban. Úgy lehet elképzelni őket, mintha mágnesek lennének. A pozitív töltésű tápanyagokat (pl. magnézium, kalcium, vas) és a negatív töltésűeket (pl. nitrát, szulfát) is meg tudják „fogni”. Mindemellett az agyagásványokkal kapcsolódva javítják a talaj szerkezetét, azt morzsalékosabbá teszik. Így az levegősebbé válik, a gyökerek is jobban képesek átszőni és a víz is könnyebben raktározódik benne.

Fulvosavak – a gyorssegély a növényeknek
Sokkal kisebb méretűek, oldhatóak vízben savban és lúgban is. A növények levelére permetezve gyorsan felszívódnak és magukkal viszik a hasznos tápanyagokat, mint egy szállító. A talajon keresztül alkalmazva a gyökérbe is gyorsan bejutnak és segítenek, hogy a növény könnyen felvegye a vizet és a tápanyagokat.

Ulmik savak – a gyökérnövesztők
Ulmik savak alkoholos vegyületekben oldódnak, nem savakban vagy lúgokban. Kevésbé stabil vegyületek, mint a humik savak. Képesek a talaj szerkezetét, valamint a tápanyag megkötő képességét javítani, serkenteni a gyökérképződést és -növekedést.

Huminok – a humusz stabil alapjai

A huminok óriásmolekulák és nem oldhatók semmilyen vegyületben.
A huminok javítják a talaj vízmegkötő képességét, a talaj szerkezetét és stabilitását. Víz- és tápanyagraktárként képzelhetjük el őket a talajban.
A Blackjak gyártási technológiájának – a mechanikai őrlésnek – köszönhetően, minden humuszalkotó megtalálható benne egyben és a kémhatása is savas marad (hisz a humuszalkotók nagy része is sav).
