A golfpályák talaját jól szellőző, könnyű szerkezetű, homokos talajokból alakítják ki. Különösen a lyukak környékén lévő „greens” területeknek magas 80% feletti a homok tartalma. Ez biztosítja azt, hogy intenzív öntözés melletti erős taposás se tömöríti be a talajt. Ettől olyan szép zöld a gyep folyamatosan.
Ezért vannak nehéz helyzetben azok, akik agyagos talajon akarnak szép gyepet. A kötött talajokat lazítani kell homokkal, ásványi anyagokkal pl. perlit, vagy szervesanyaggal.
Van azonban a homokos talajoknak is hátránya!

- Már a világos színe is mutatja, hogy kevés benne a szervesanyag
- A homok szemcsék ~ százszor nagyobbak, mint az agyag részecskék, így a köztük lévő nagy réseken elfut a víz, hamar kiszárad
- Az alacsony humusz tartalom miatt nincs ami megkösse a vizet, és a tápanyagokat a gyökérzónában

A grafikonon látható, hogy a humusz alkotók mennyiségének a növelésével nő a növény gyökér tömege is. Ez kb. 100 ppm értéknél tetőzik, majd 300 ppm értéknél már csökken.
Ez azt jelenti, hogy a gyenge humusz tartalmú talajokban érdemes azok humusz tartalmát növelni, azonban ennek is van egy felső határa, pl. ne ültessünk növényeket szervestrágyába vagy tőzegbe, mert az már túl sok a jóból

Ezt a kísérletet 2016-ban az Ohio-i egyetem végezte.
A kísérletben egy 10 napos szárazságot szimuláltak, hogy ennek hatására a levelek hány %-a halt el. Látható, hogy a Blackjak lombkezelés hatására csak a levelek 20%-a sárgult el, míg a kezeletlen kontroll esetében ez 33%. Vagyis 40%-al kevesebb levél halt el!

Ezt a kísérletet az USA-ban lévő Michigan State University végezte 2013-ban Dr. K. Frank vezetésével.
A kísérletben a gyep színét nézték egy 10 fokozatú skálán. Látható, hogy a Blackjak lombra permetezése képes közel 1 egységgel zöldíteni a pázsitot!
Amerikai adatok alapján a javasolt dózis, hogy gyönyörű gyepünk legyen 0,5-1,5 liter/1.000 nm2 Blackjak. Hideg időben alacsonyabb dózist, meleg időben a magasabbat. A kijuttatást 2-4 hetente meg lehet ismételni.

A Blackjak Európa vezető humusz terméke vegyszermentes eljárással készül, így a Leonarditban található összes hasznos alkotóelem bekerül. A termék pH-ja savas marad, vagyis a humuszsavak savak maradnak, és nem lúgosítjuk el a terméket, ami csökkenti a hatékonyságot.
De mi is az a sokat emlegetett folyékony humusz, a Blackjak?
A Blackjak alapanyagaként szolgáló leonardit a témát kutató Leonard professzorról kapta nevét. A leonardit az évmilliók alatt lebomló növényi maradványok lignifikációja (ásványosodása), gyakorlatilag egy jelentős mértékben oxidálódott lignit, melyet világszerte több helyen bányásznak. A termék neve pedig a Sofbey két vezetőjének nevéről (Mr. Black és Mr. Jak) kapta a nevét, ami szerencsés módon egyben utal is fekete mivoltára.
Tudtad, hogy a Blackjak Európa No. 1. Humusz terméke?
Bár a piacon többféle eredetű (pl. tőzeg vagy magyar leonardit) folyékony humusz is kapható, az alapanyag eredetén kívül a gyártási eljárás is teljesen egyedi. Hiszen jelenleg egyedül a Blackjak készül kémiai beavatkozás nélkül, kizárólag fizikai őrléssel. A gyártási eljárásnak köszönhetően megmarad az eredeti, enyhén savas, 5 körüli pH-ja. Továbbá mivel nem történik kémiai oldószeres kivonás, minden eredeti humuszalkotó (nem csak az oldhatók): humik, ulmik, fulvik és humin savak is benne maradnak.
Ezen blogposztunkban bővebben is írtunk Blackjak termékünkről és annak hatásáról. Szó esik többek között érdekes kísérleről és eredményekről is. Ezen cikkünkben pedig a gyepfilcről és a gyepszellőzetésről írunk részletesen.